تبلیغات
سوال از شما و پاسخ از ما - جواب سؤال فرزانه خانم

*** هزار دوست كم است و یك دشمن بسیار ***

جواب سؤال فرزانه خانم

نویسنده :رسول دوستی
تاریخ:پنجشنبه 20 بهمن 1390-08:03 ب.ظ

سلام

سلام علیكم و رحمةالله

با عرض خسته نباشید به شما.

شما هم خسته نباشید

من دو سوال شرعی دارم كه خیلی ذهنم رو مشغول كرده و جوری شدم كه ابدا از فكرش بیرون نمیام.

1)             چه جوری میشه بابت شكستن قسمی كه دست روی قرآن گذاشتم توبه كنم تا خداوند قبول كند؟

ركن اولی و اصلی توبه ندامت و پشیمانی عمیق قلبی است.

وقتی كه شما با نهایت ناراحتی از شكستن قسم خودتان اظهار پشیمانی می‌كنید در واقع بیش از 90% راه توبه را طی كرده‌اید.

قدم بعدی این است كه اگر شكستن قسم شما، منجر به از بین رفتن حقی شده است آن را جبران كنی.

ممكن است حقی كه ضایع شده است حق الله باشد كه باید قضاء آن را اگر قضاء دارد بجا آوری؛ و اگر حق مردم است آن را ادا كنی و اگر به خودت ظلم كرده‌ای به درگاه خداوند تبارك و تعالی كه از همه به ما مهربان‌تر است پناه برده و در زمان‌هایی مثل شب قدر و روزهای جمعه و یا بعد از نمازهای واجب گریه كنی و ناله بزنی و از خدا بخواهی كه تو را ببخشد.

اما نشانه قبولی توبه شما این است كه به جایی برسی و قدرتی در خودت ایجاد كنی كه اگر بدترین مشكلات هم پیش بیاد به هیچ عنوان آن گناه را انجام نداده و تكرار نكنی.

اگر توضیحات بیشتری می‌خواهید قسمی كه خورده‌اید با عین عبارتش را برای بنده بفرستید تا راهنمایی‌تان كنم.

2)            من دختری 18ساله هستم كه چند وقته با وجوده خونوادم حس تنهایی بدی میكنم و نیاز به همسرو در خودم میبینم وازین بابت خیلی در عذابم باعث افسردگیم شده اما پدرم معتقدند زوده ومنم نمیتونم این اجازه رو به خودم بدم كه خلاف حرف ایشون حرفی بزنم چون نقل بر بی حیایی میكنن. اما من نمیخوام به گناه آلوده بشم چندین جا خوندم كه از فرمایشات امام علی (ع)سن ازدواج دختران18تا20سالگیه. من خیلی از خدا میخوام كه راهو واسم هموار كنه مگر نه اینكه سنت پیامبره؟خداهم این غریزه رو در وجوده تمام موجودات قرار داده و هر مخلوقی رو جفت آفریده پس چرا با وجوده دعاهای زیاد من اتفاقی نمی افته؟ پدرم بدونه مشورت با من برای ازدواج من تصمیم میگیرند. خداوند این سنت رو قرارداد تا ما انسان ها از راه حلال نیازهامون رو برطرف كنیم مگر اینطور نیست؟ من خیلی عصبی و افسرده شدم لطفا جواب این دو سوال من رو بطور جداگانه بدید ممنون میشم. منتظرم لطفا هرچه سریعتر منو آگاهم كنید. مرجع تقلیدم آیت الله سیستانی هستند.

خواهر ارجمندم همیشه در طول تاریخ باورها و اعتقادات نسل گذشته برای نسل آینده مانند معمایی بوده و هست كه باید با تدبیر و اندیشه و بر اساس توانایی‌ها و قدرت فكری و اعتقادی منحصر بفرد دوران جوانی و شكوفایی ذهنی؛ آنها را به بهترین نحو ممكن حل كنند.

در این مرقومه‌ای كه داشتید چند نكته را می‌توان به عنوان مشكل جدی شما خواهر بزرگوار مد نظر گرفت كه به راحتی آب خوردن می‌توانید آنها را حل كنید.

البته اذعان به این مطلب را هم لازم می‌دانم كه تنها با تكیه بر نیروی جوانی و رشد و بالندگی این دوران می‌توانید این مشكلات را حل كنید و حتما باید با اعتماد به نفس كامل وارد این گود بشوید.

می‌دانم كه در دوران بسیار حاد و سختی قرار گرفته‌اید و احساس تنهایی كردن بدون همسر و به تبع آن احساس نیاز به ازدواج لازمه جداناپذیر این دوران است و اگر غیر از این بود می‌توانست دال بر مریضی باشد.

قبل از وارد شدن به نكاتی كه در نوشته شما بود این مطلب را نیز یادآوری كنم كه این دنیا، فقط برای امتحان ما انسانهاست و خداوند تبارك و تعالی بیش از هر كسی كه فكرش را بكنیم ما را دوست دارد.

شاید مشكلاتی برای ما پیش بیاید كه همه آنها بلاإستثناء از طرف خود خداوند تبارك و تعالی است و او ما را دوست دارد و این مشكلات را خلق كرده كه مثل دانه‌ گلی كه باید فشار و سختی خاك را تحمل كرده و رشد كند و به شكوفایی رسیده و زیباترین گلها را از بین خاك بیرون بدهد؛ ما نیز رشد كرده و  از بین این مشكلات رد شده و به بهترین دوران زندگی انسانی خود برسیم.

بنابراین در تمام این حالات و در لابلای این مشكلات فقط و فقط به خدا توكل می‌كنیم و فقط و فقط از او یاری طلبیده و هر لحظه در صدد جلب رضایت او می‌كوشیم و مطمئن هستیم كه بعد از این همه مشكلاتی كه خداوند به ما داده، رشد و بالندگی واقعی ما را هم هبه و هدیه خواهد نمود.

اما در مورد پدر و مادر باید بگویم كه آنها لازم الإطاعة هستند و تا زمانی كه بر خلاف حكم خدا و پیامبرش چیزی نگفته‌اند شما باید احترام‌شان را نگه داشته و امرشان را اطاعت كنید. و این مطلب را آزمایشی از طرف خداوند عزیزمان تلقی كنید كه می‌خواهد قابلیت شما را در اطاعت‌پذیری سنجیده و در آینده با نعمات عدیده بسیار بهتری این سختی‌ها را جبران كند.

چون فرموده بودید مقلد آیةالله‌العظمی سیستانی هستید لذا بنده هم عین فتوای ایشان را در مورد پدرتان كه مانع ازدواج‌تان می‌شود برای‌تان می‌نویسم:

«اگر دختر باكره نباشد و یا اینكه باكره باشد ولی پدر و جد پدری اجازه ندهند كه با مردی كه همتای او شرعا و عرفا می‌باشد ازدواج كند ... اجازه آنان لازم نیست».

با این فتوای مجتهد شما و اینكه گفته‌اید نمی‌خواهم به گناه آلوده بشم باید بگویم كه اگر مردی شایسته كه بتواند شما را خوشبخت كند پیدا شد می‌توانید حتی بدون اجازه پدر ازدواج كنید.

همان خدایی كه به شما امر فرموده از پدر و مادر اطاعت كنید در مواردی كه اطاعت از پدر و مادر باعث گناه شود كه حرمت خدا را می‌شكند، تكلیف را از دوش شما برداشته و می‌فرماید از ایشان اطاعت نكنید.

با این جواب سوالات بعدی شما نیز حل می‌شود و خودتان متوجه می‌شوید كه خداوند به بندگان خود بصورت مستقل توجه خاص داشته و آنها را نفر به نفر مورد توجه قرار داده و مخاطب قرار می‌دهد و اگر كسی حتی پدر مانع عبودیت انسان شده و او را به گناه بكشاند و یا پدری كاری كند كه دخترش به گناه بیفتد، از درجه اطاعت ساقط می‌شود.

خلاصه كلام اینكه در این عالم خلقت خداوند تبارك و تعالی به هیچ عنوان راضی نیستند كه شما حتی یك بار گناه كنید و برای گناه شما هیچ توجیهی قابل قبول نیست و باید تنها و تنها از خدا اطاعت كنید.

 در مورد این نكته كه فرموده بودید پدرتان بدون اجازه شما تصمیم به ازدواج می‌گیرند باید عرض كنم كه ایشان حق تصمیم مستقلانه در مورد شما را ندارند و باید شما نیز در ازدواج با شخصی كه مورد پسند پدرتان هست رضایت داشته باشید.

تا اینجا یه طرف قضیه را گفتم.

اما نكته دیگری را نیز متذكر می‌شوم و آن اینكه:

تا می‌توانید سعی كنید با نماز و روزه و عبادت و تهجد رابطه خودتان با خدا را روز به روز تقویت كرده و كاری كنید كه به هیچ عنوان نفس اماره نتواند به شما دستور دهد.

روزی عده‌ای به دستور پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) به جنگ رفتند و بعد از آنكه از جنگ برگشتند پیامبر به ایشان فرمودند: «آفرین بر شما كه جنگ كوچك را تمام كردید و بر شما باد كه به جنگ بزرگ بروید». اصحاب گفتند: یا رسول الله جنگ بزرگ كدام است؟

حضرت فرمودند: «جهاد با نفس»

امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: كسی كه می‌تواند بر نفس خود غلبه كند از كسی كه بتواند به تنهایی شهری را فتح كند، شجاع‌تر است.

خواهر ارجمندم! قبول می‌كنم و با تمام وجود درك‌تان می‌كنم كه در دوران طوفانی و حساس زندگی هستید و این دوران طوفانی كه با سختی‌های تمام پشت سر گذاشته خواهد شد حساس‌ترین دوران زندگی شماست. و در این دوران طوفانی نهایت سعی‌تان بر این باشد كه كاری نكنید كه بعد از خوابیدن طوفان، پشیمان شوید و هزار بار بر نفس خود نفرین و لعن كنید چرا در آن لحظات طوفانی معقولانه‌تر حركت نكرد.

در این دوران هست كه شخصیت شما شكل خواهد گرفت و در این دوران هست كه زندگی نود ساله آینده و نیز زندگی اخروی شما معلوم خواهد شد.

با تمام ریزبینی و با توكل و توسل و تفكر و تأمل تمام، لحظه لحظه زندگی را مورد كنكاش قرار داده و در همه لحظات فقط جلب رضایت خداوند مد نظرتان باشد و از او بخواهید كه كمكتان كند و از ائمه اطهار علیهم‌السلام بخواهید كه برای‌تان دعا كنند.

بخصوص به بی‌بی فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها)، بیشتر متوسل شو و در نظر بگیر كه چه مصیبتهای سنگینی بر ایشان وارد شد اما آنها یك لحظه هم از حكم خدا خارج نشدند.

همیشه فكر كن كه مثل حضرت ابراهیم علیه‌السلام كه دستور داده شد سر پسرش را ببرد و بعدا بدون اینكه پسرش را از دست بدهد به قرب الهی رسید به شما هم چنین دستوراتی رسیده است و بدون اینكه چیزی را از دست دهی قرب الهی را به دست خواهی آورد.

ممكن است كه فكر كنی اطاعت از این امر خدا سخت‌تر از به آتش رفتن است اما بدان كه حضرت ابراهیم علیه‌السلام كه به عنوان بت‌شكن تاریخ مشهور شده، بعد از اینكه بت نفس خود را شكسته بود، بتهای دیگر را هم شكست و با آنكه می‌دانست نتیجه‌اش كشته شدن و به آتش افتادن خواهد بود، آماده به آتش افتادن شد اما آتش برایش به گلستان تبدیل شد.

در خاتمه برای شما خواهر بزرگوار آرزوی عبودیت تام نموده و از خداوند تبارك و تعالی می‌خواهم كه به احترام ائمه اطهار علیهم‌السلام لحظه لحظه زندگی‌تان را با غنچه‌های اطاعت و بندگی زینت دهد.

تأخیر در جواب و طولانی شدن جواب را عفو فرمائید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس